بلاگ

مجله آموزشیار

لاگ خوانی در سیستم‌عامل لینوکس لاگ خوانی در سیستم‌عامل لینوکس

لاگ خوانی در سیستم‌عامل لینوکس

لاگ خوانی به معنای ثبت و مشاهده رویدادها، خطاها و اطلاعات مختلف است که در سیستم‌عامل لینوکس رخ می‌دهند. با استفاده از لاگ خوانی، می‌توانید برنامه‌های در حال اجرا، سرویس‌های سیستم و رویدادهای سیستمی را بررسی کنید.
۳ دقیقه
۰ دیدگاه
مقالات

"آموزش استفاده از دستور hostname در لینوکس و تغییر آن"

در سیستم عامل لینوکس، Hostname یک مفهوم مهم است که به نامی اشاره دارد که به یک کامپیوتر یا دستگاه در شبکه اختصاص داده شده است
۳ دقیقه
۰ دیدگاه
مقالات
استفاده از استفاده از

استفاده از "find" و "grep" دو ابزار جتسجو

دستور "find" یک ابزار قدرتمند در لینوکس است که برای جستجو، پیدا کردن و عملیاتی بر روی فایل‌ها و دایرکتوری‌ها استفاده می‌شود و دستور "grep" یک ابزار قدرتمند در سیستم عامل لینوکس است که برای جستجوی الگوها در فایل‌ها یا متن‌ها استفاده می‌شود.
۶ دقیقه
۰ دیدگاه
مقالات
ساختار  فایل سیستم در لینوکس ساختار  فایل سیستم در لینوکس

ساختار فایل سیستم در لینوکس

ساختار درختی فایل سیستم در لینوکس به شکلی سلسله مراتبی از پوشه‌ها و فایل‌ها است که در آن پوشه‌ها درون یکدیگر نمایش داده می‌شوند و فایل‌ها در داخل پوشه‌ها قرار می‌گیرند. فایل‌ها شامل اطلاعات مربوط به برنامه‌ها، تنظیمات و داده‌های …
۴ دقیقه
۰ دیدگاه
مقالات
راه اندازی پروکسی سرور(proxy server) با استفاده از ssh راه اندازی پروکسی سرور(proxy server) با استفاده از ssh

راه اندازی پروکسی سرور(proxy server) با استفاده از ssh

. پروکسی سرور، یک سرور واسطه‌ای است که از طریق آن می‌توانید ترافیک اینترنتی خود را به یک سرور دیگری هدایت کنید و در نتیجه حفظ حریم خصوصی و امنیتی بیشتری داشته باشید و تحریم ها و فیلترینگ را دور بزنید.
۲ دقیقه
۰ دیدگاه
مقالات
معرفی اجمالی بر sudo و گروه sudoer معرفی اجمالی بر sudo و گروه sudoer

معرفی اجمالی بر sudo و گروه sudoer

sudo (کوتاه شده‌ "superuser do") یک دستور در لینوکس و سایر سیستم‌های شبیه یونیکس است که به کاربرانی با دسترسی مدیریتی یا "root" این اجازه را می‌دهد تا مجوزهای خود را به طور موقت برای انجام یک کار خاص بالا برده و آن را اجرای کنند.
۳ دقیقه
۰ دیدگاه
مقالات